31 Temmuz 2011

O Kadar da AbartmayınSelam genç ergen ya da kişiliği tam oturmamış kardeşlerim.

Yine canım sıkılması üzerine popüler kültürün dayattığı şeylerden dem vuracağım. İlk konumuza filmlerden giriş yapıyorum.

Sözüm meclisten dışarı, ki benim de tonlarca sevdiğim filmler vardır. Ama bunların arasında göze batan bir kaç film var ki, 'abi bu filmi seviyorum' demeye bile utanır oldum. Böyle ezik gibi hissediyorum. Sikeyim lan nerden izledim bunu diyorum.

Mesela, Amelie.
Ya abi film basit değil, yani normal bi film. Kız aynı ben gibi, allahıın gerizekalısı, gördüğü her bokta anlam buluyor ve mutlu oluyor.. teee gidiyo çocukluk aşkıyla sikişiyo film bitiyor. Şimdi güzel kardeşim, bi kere sen gerizekalı mısın? He amınakoyayım, amelie demeseydi enginarın ben canlı bi varlık olduğunu bilmeyecektim ya çok sağolasın amelie kardeş, sayende çimlere bile basmıyorum, onlarında kalbi var hacı öyle deme. Çook sağol.
Amelie aşık oldu saçları da kısacık ayy kaşşıığı da ne sivimli tutmuş, yirim yirim yirim. Ben de öyle olayım diyen ergenus beyinli kızlar.... Lütfen yapmayın, amelie ye bin basan filmler var.


Requiem for a dream.. hmm güzel bak bir şey itiraf ediceksem .. ben bu filmde ağladım. Hem de salya sümük.
Etkileyici bir öykü yine. Aslında bu film o kadar abartılmıyo.... Uyuşturucu temalı olduğu için çok ilgi topluyor, zaten genel olarak izleyenlerin yarısınında ana öyküsünü anladığını sanmıyorum diyeceğim de ana öyküsü de uyuşturucu kullanan anasının amını böyle görürden ibaret.
Bununda fotoğrafları çok kullanılıyor, çünkü bu film içerisinde sizi 'übersonikcool' gösteren cümleler yok.

Ya her yerde görünce ben böyle deliriyorum. Tamam adamın amacı o değildir ama aklımdan direkt şu geçiyo ' iyi amk anladık izlemişsin sikeyim beynini ben de izledim ' ...

sonradan gelen edit: aslında çok güzel bi film. hatta bi daha izlenebilir falan ama bazen sıkıyorsunuz insanları filmden işte.

Twilight...

Eveeettt..
1. ben bu filmi izlemedim, izlemem de.
Diğerleri ise, YA ABİ SİZ MAL MISINIZ? Ultraviyole ışınları gibisiniz amk.. yavaş yavaş etkisini gösteriyorsunuz beyinde.
Ya nasıl bi dalgalanmadır.
Filmlerde bile iş tamamiyle 'sunumda' dedim. Çünkü o edvırd olcak herif sonradan gay rolünde oynadı bi filmde. Hatırlamıyorum adı ne falan neyse de , pek onunla ilgili AYYYYHHHŞŞŞ diyen kız görmedim. İş 'sunumda' abi.

Ya burada kızdığım şey ne biliyor musunuz? Tamam ben bilim kurgu-fantastik böyle aşırı olağanüstü filmleri sevmiyorum ama olay bu değil burada. Şimdi böyle bi aşk imkansız değil mi? Yani vampirlerin gerçekten var olduğuna inanmıyorsunuzdur herhalde.. neyse... abi amelie de dediğim şeyi bunda da diyorum, lan beni günlerce ağlatan aşk filmleri var. Bu filmi niye yermeyeyim ya? Bir de bu filmde geçen sikik sikik sözleri yazıyorlar.
Siktir.


Donnie Darko.
Yaa yaa.. tabi tabi ... yuhalamanıza gerek yok tamam beyler oturun.
Hani bu kadar şey dedim ya tam bu cümle size kullanılır ' NEDEN O APTAL İNSAN KOSTÜMÜNÜ GİYİYORSUN'  he amk he.
İlk izlediğim de bende etkilendim. Tamam . Ama ben filmi anlamadım. Sizlerin en büyük yaptığı hata bu'dur zaten ki bu film yapımcılarının işine geliyor. O da şu: anlamadığı filmi süper bir şey sanmak. Abi anlamıyosun işte nesi süper. Adam anlatamamış işte bitti. Demek ki o kadar da süper değil. İçinde bi de subliminal cümle geçirdi, bitti işte al sana kült film. Oh en âlâ valla he. Millet trilyonlar yatırıyo bir şeyi anlatmak için 2 saatlik bi film içersine herif bi sikim anlatmıyo sadece çok süper bi cümle geçiriyo. Al sana film. E ben de yaparım yeterli sermayem olduğunda bunu ki?
Ben de çok rahat betimlemeler yapar doldururum 15dklık bi şeyin içine. Al sana kült kısa film amınakoyayım.
O cümlenin karşılığı şu'dur: sana da insan diyenin sıfatını sikeyim.

Yani her gün kullanabilceğiniz bi anlam içeriyor, abartmayın.


Eternal Sunshine of the spotless mind (doğru mu yazdım bakamam)

Aşk temalı filmler açısından gerçekten üst sıralarda yer alabilecek bir film ama... ama bu filmde çok karışık.. Yani donnie darko gibi bir nevi. Yazar tam anlatamamış beyler.
İzlediğim filmleri sıra sıra sorsanız, yarısından fazlasını baştan sona anlatırım. Bunu anlatamam, donnie yi de.
Çünkü bilmiyorum, adamlar beyin sikerek anlatıyorlar o kadar. Başka bir şey değil.
Bu filmin cümleleri var mıydı bilmiyorum. Kızlarımızın ilgisini çeken şey zaten, ana karakter olan bayanımızın saçlarını manyaklığından dolayı farklı renklere boyatması. Bizimkilerin götü yemediğinden özeniyo tabi ablası napcaaann.. Bi de aşk var yaa işte, böyle kovalıyolar birbirlerini ama kız sikiyodu sanırım adamı.. iyice bi amına mı ne koyuyodu sanırım öyle bir şeylerdi, hatırlamıyorum.

Fight Club / V for vendetta

Tamam hepimiz bir şeylere sinirliyiz ve öc almak istiyoruz. Fakat bu ancak bir filmin konusu olabilir. Dünya tarihine baktığınızda herkes bir şeyler yapıp değiştirmek istemiş ve sonu hüsranla bitmiştir. Biz en fazla onların hayranları olarak, onları yaşatabiliriz. Bi sikim yapamazsınız. Lütfe bunlar da ' filmdir abi ne güzel düşünmüş herifler ' diyerek tadında bırakın.


Aslında kısaca diyeceğim şey şu, bir şeylere anlam yüklemek istiyorsanız gerçekten hayatınızı anlamlı hale getirmeye çabalayın. Tamam ben de yapıyorum da bu kadar abartmayın bir şeyleri, her gördüğünüz yeni siki yazmayın, yayınlamayın. Gidin bulmak istediğiniz anlamı 'gerçek' hayatta arayın. Sanalda değil. Sanalda ancak ananızın amının ne kadar değerli olduğunu anlarsınız.
- Son iki filmi canı gönülden severim bu arada, herkese öneririm. Diğerleri için geçerli değil bu. Gerçekten nefret ettiriyorsunuz insanları.

Bu tutum, tıpkı, fotoğraf bilgisinden sıfır olan bir ergenin her boku indirimli nikonuyla çekmesi gibi bir şeye benziyo. Bana göre film izlemek bir sanattır. Filmin kendisi sanat çünkü. Sanata saygı, onu sürekli yayınlamak ve anmakla olmaz. İyi örneklerini haznemizde bulundurarak ve değer vererek olur. Sanırım değer vermeyi tek başınıza yapabilirsiniz?
Olay kapanmıştır siktirin gidin, bi daha görmiyi sizi.

Ceren beybim, unuttuğum filmler (kitap da olabilir bu arada) varsa söyleyiver, yazının vol2 sini de üretebilirim.

1 yorum:

  1. Hepsini geçiyorum V for Vendetta enfes bi film. Dublajlı halinin de orijinalinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tabii çakma anarşistlerin bir numaralı "gaz alma" kaynağı olması yönüyle beni çok sinirlendiriyor ama bu filmi 4 kez izleyen ben bunlara çok fazla takılmamaya çalışıyorum.

    YanıtlaSil