12 Ocak 2011

Popüler Kültür Müsünüz?


Giderek artmaya başlayan 'popülerleşme' nin farkında mısınız? Önceki yazılarımın çoğunda bir paragrafta ya da bir cümle de bahsettiğim şu herkesin 'aşk' tutkusu da cabası.

Geçtiğimiz yılların popüler kültürü olarak görülebilen hatta ona popüler kültür denmez herhalde, popüler yaşam tarzı olarak görülen ' carpediem ' şuan yerini, duygusal kişilere (ergen diyemiyorum bakın), aşk acısı çekip yazılara dökenlerle doldu.

Herkesi birden farklı olma çabaları içerisinde buldum. Hepinizin farklıyım temalı fotoğrafları var, çoğunuzun hanımefendiyim tarzında. Bana çok komik geliyor, bi topuklu ayakkabı giyen kız kendisini 'first lady' havalarına sokuyor. Olay sadece sizlerin internet üstündeki durumunuzu değil, reel hayatta ki durumunuzda dahil. Hatta öyle ki, çoğunuz internet hayatını gerçek hayatına dökmüş durumda. Biraz ıkınsanız, o sırada içinde bulunduğunuz moda göre surat şekliniz 'msn ifadelerine' dönüşecek.

Ben de interneti çok kullanan birisiyim ve başında çok boş duran birisi. Bundan aylar önce , yıllar değil, facebookta gayette popüler bi durumum vardı sanırım. Özellikle adımı değiştirip, ilk 'fake' hesapların açıldığı zamanlarda. Fakat sonuç olarak 2 kere hesabım kapatıldı. Eh sıkıldım tabi, 3. hesabımda fake hesapları eklememeye karar verdim tabi arada istisnalar var.
Zaten sıkıldım da... Sürekli olarak gelen bildirimler, arkadaşlık istekleri... Hep yeni şeylerin varlığı, canımı sıktı. Yeni hesabımda da her boku kapadım. Arada bi yine yapıyorum. Hatta öyle ki arkadaş listemi bile kapadım. Olsaydı eğer ' arkadaşlık isteği gönderilmesin ' gibi bir seçenek, onu bile yapardım.

Bu durumlardan kurtarsam da kendimi bi bok değişmeyecek çünkü, internette gördüğüm 'sizler' dışarıda da aynısınız. Herşeyi çok bilmiş havaları, çok yaşamış, çok şeyler görmüş şeyleri falan. Gerçekten çok komik.


Bundan yıllar önce, Yonja çok popülerdi, benim gibi bir çok (şuanda aynı yaşta olduklarım sizler işte) ergende yaşını 18 olarak gösterip kayıt olurdu. Şuan o yaptığımızın bu zamandan daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü öyle bir şey ki, daha geçtiğimiz yıllarda ânı yaşamak çok popülerdi ve herkes ânı yaşardı, rahatlardı, genişlerdi.

Şuan o popülarizm kalktı, öyle olanlara birden 'tü kaka' denilmeye başladı (gibi). Modaya göre hareket ediyor olabilirsiniz, haklı da olabilirsiniz ama ben modayı özentilik olarak görüyorum. Bütün modacıların yaptığı kıyafetler birbirine benzemiyor mu (?) Ne kadar saçma bir cümle değil mi??
İşte sizin moda diye üstünüze giydiklerinizin 'farklılığını' düşünmekte saçmalık. Hatta aynı şeyi yaratmaktan daha da bi saçma.

İçinde bulunduğunuz 'aşk acısı' gerçekten acı mıdır diye düşündüğünüzü zannetmiyorum. Aşkı düşünmeden adına yazdığınız şiir türevi, Cemal Süreyya çakması şiirlerinizle beğeni toplama çabanız, bir gözünü kapayıp zamanının popüler gençlik akımı olan 'emo' kavramından daha özentice.

Zamanın punker gençleri, şimdi Portishead, Björk fan olup, 'cool' oldular. Oysa hepinizin de hayalidi değil mi asi bir saç rengine sahip olmak?
Yine de yaparsınız saçlarınızı farklı bir renk tabiki de ama, şimdi ki amaç PUNKER olmaktan çok FARKLI olmak.

Evet.
Özentisiniz.

Ben de özentiyim belki, ama kasılmıyorum her fotoğrafta farklı çıkayım diye. Zaten poz vermeyi sevmediğimden ( daha doğrusu utangaçlıktan ) salak salak pozlar veririm. Sizlerin fotoğraflarınızda, bunu bir 'farklılık' amacı olarak kullandığınız bariz belli oluyor. Şimdilerde herkes şöyle bi ' ay çekemem, tartışamam ' havalarını yaratan cümlelerle süslüyor feysbuk profillerini.
Ben hep öyleydim meselam, bunu da takıyorum. Niye derseniz, sizler gibi ' ayh farklılığıma gölge düştü ' değil , ' İNANMIYORUM LAN ONLAR GİBİYİM ' diye düşünmekten dolayı.


Kendinizi, bir profilden dolayı sanatçı havalarına sokmanıza hele ki, karnıma ağrılar girene kadar gülüyorum. Böyle ayaklarımı yukarı kaldırıp sallıyorum gülerken. Ağzımdan salya akıyor falan. Bugüne kadar (kapanan feysbuk profillerim de dahil) kaç tane beğeni şeysi gelmişti bana, kendi grubunu açmış kişilerden. İyi yani ben de gideyim  'CÜBBELİ HÜRREM HAYRANLARI' diye bi grup açayım. Ezikliğinizi böyle tatmin etmeniz sizi daha da bi ezik yapıyor. Eziklik hanenize (x2) koyuyorsunuz.

Ben akıllı değilim. Sizlerden daha zeki de değilim. Hatta benim hiçbir konuda süpersonik bilgim yok. Üniversiteyi bitirdiğimde en bilgili olduğum konu sadece 'müzik' olucak o kadar. Diğer konuları ancak 30lu yaşlarımda bitirebileceğim. Bunu da dert etmiyorum.
Kendimi sizden üstün görmüyorum. Siz 'hanımefendi' kızlar, ben de sizin giydiğiniz kıyafetleri giyiyorum. Nerden baksanız son 2 yıldır falan. Ve değişmedim, bir özelliği yokmuş o kıyafetlerin :))

Tek fark, ben düşünebiliyorum. Siz de düşünebiliyorsunuz. Ama ben kafa yoruyorum.
Yazıyı haklı bulup hayatlarına devam edecek olan sizlere, okuduğunuz için teşekkürler.

3 yorum:

  1. arkadaşlık isteklerini kapatabiliyosun :) karanlık şeyler yazsan da okusam diyorum; karanlığım demiştin..

    YanıtlaSil
  2. Alla alla, sadece arkadaşlarımın arkadaşları olarak işaretleme şeysi var onu yaptım ben de. Karanlık şeylerden kastın ne bilemedim :D Konu söyle yazarım asklfsahjkgj :D

    YanıtlaSil
  3. değiştirmişler ayarları ya bir ara vardı :D Soyut kavramlar üzerine karamsar düşünceler :P Ben de bilemedim şimdi nasıl olur karanlık yazı o değil de bence gerek yok sözünü ettiğin insanların sözünü etmeye kendinle ilgili yazılar, sen merkezli, daha çok ilgimi çekebilir belki =))

    YanıtlaSil